FESTIWAL POLSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH YOUNG ANIMATION

Magazyn Filmowy „Cinerama” z nieukrywanym entuzjazmem obejmuje w tym roku patronat medialny nad jednym z najbardziej interesujących wydarzeń filmowych nadchodzących miesięcy – Festiwalem polskich filmów animowanych Young Animation. Ta nowo powstała inicjatywa ma wielkie ambicje, by stać się stałym punktem  na kulturalnej mapie Pomorza, jednak jako że edycja, która odbędzie się pomiędzy 7 a 9 czerwca, będzię tą pierwszą, wypadałoby to wydarzenie najpierw odpowiednio przedstawić.

Young Animation to festiwal, którego głównym celem jest propagowanie i wspieranie polskiego kina animowanego, a w szczególności dzieł stworzonych przez młodych i ambitnych twórców. By temu zadaniu sprostać, organizatorzy rozpościerają przed nami rozkład jazdy z tak różnorodnymi atrakcjami, że ciężko wyobrazić sobie kogoś, kto nie znalazłby w nim czegoś dla siebie.

Jeśli więc interesuje cię głównie oglądanie, zajrzyj do któregoś z czterech bloków przeglądu polskiej kinematografii animowanej – Filmy konkursowe, THE BEST OF O!PLA 2019, Kilkulatki, Klasyka Polskiej Animacji . Znajdziesz tam zarówno krótkie, jak i pełne metraże, dzieła nowe i bogate wiekiem, animacje nazwisk uznanych na całym świecie i tych, na które sława dopiero czeka. Niezwykle intrygującym w odbiorze wydarzeniem będzie również konkurs Slam Animation, w którym reprezentacje pracowni animacji polskich szkół artystycznych zmierzą się w improwizowanych pojedynkach.

Załóżmy jednak, że wolisz sferę stricte naukową. W trakcie Young Animation odbędą się wykłady prowadzone przez uznanych teoretyków i praktyków kina animowanego z całej Polski. Ich wiedza i doświadczenie pomogą dogłębnie poznać arkana tej przestrzeni kinematografii. A co zrobić w międzyczasie z młodszym rodzeństwem? Nie możemy przecież zapomnieć o najmłodszym, dopiero nadchodzącym pokoleniu rodzimych artystów. Z myślą o nich zorganizowane zostaną warsztaty animacji poklatkowej. W trakcie sumarycznie aż 18 godzin zajęć dzieci i młodzież będą mogły rozwinąć swoje umiejętności i zainteresowania. Warsztaty będą składać się części teoretycznej, jak i pisania scenariusza w oparciu o inne dzieła sztuki, przygotowania materiałów niezbędnych do stworzenia animacji oraz nagrania scen na planie filmowym. Zajęcia poprowadzą dr Robert Turło wraz ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego.

Co jednak, jeśli już tworzysz i zamiast tylko oglądać, wolisz by to twoją twórczość oglądano? Young Animation organizuje konkurs dla młodych (do 30. roku życia) i kreatywnych twórców, w którym łączna pula nagród wynosi 3000 zł. By wziąć w nim udział, należy do 30 kwietnia wysłać max. 3 prace wykonane dowolną metodą animacji, trwające od 1 do 3 minut. Te, które przejdą wstępną selekcję, zostaną wyświetlone w ramach jednego z bloków projekcji, a najlepsze z nich zostaną nagrodzone przez jury. Organizatorzy powoli dozują informacje o jego składzie , ale już teraz wiemy, że zasiądze w nim m.in. wybitny twórca filmów animowanych, prof. Piotr Dumała.

[Pssst… tutaj zostawiam Wam link do Łagodnej w reżyserii Piotra Dumały, personalnie mojego ulubionego krótkometrażowego dzieła polskiej animacji ]

Co niezwykle istotne, wstęp na wszystkie z tych wydarzeń będzie bezpłatny. Organizatorzy chcą zbliżyć do siebie entuzjastów, twórców-amatorów, profesjonalistów i wszystkich tych, którzy po prostu ciekawi są tej dziedziny sztuki. Dzięki nieocenionemu wsparciu patronów i partnerów powstać może nowa, ekscytująca impreza kulturalna, która przybliżając uczestnikom fascynujący świat filmów animowanych, na stałe zagości w kalendarzu kulturalnym Gdańska.

A skoro introdukcji stało się zadość… widzimy sie w czerwcu na Young Animation!

Rafał Skwarek

PS Jeśli wy też chcecie wspomóc tę inicjatywę, odwiedźcie zbiórkę wydarzenia na platformie OdpalProjekt – bit.ly/2TokrLK .

Udostępnij przez: