RYAN GOSLING – OD MYSZKI MIKI DO ŚMIETANKI HOLLYWOOD

Ryan Gosling, kanadyjski aktor i muzyk, uważany jest za jedną z najbardziej lubianych przez dziennikarzy sław. Swoim urokiem osobistym, niebywałym dystansem do samego siebie oraz humorem zjednuje sobie nie tylko serca kobiet, ale i prasy. Kiedy nie występuje w filmach, zajmuje się pisaniem piosenek i grą na gitarze w zespole Dead Man’s Bones. Prawdziwy rozgłos zapewniła mu rola w ekranizacji książki Nicholasa Sparksa pt. Pamiętnik, w której zagrał czarującego Noah, zakochanego w dziewczynie z wyższych sfer. Jednak na uznanie zasługują również jego inne, bardziej prowokujące kreacje: żydowskiego neonazisty, seryjnego mordercy, mężczyzny darzącego uczuciem dmuchaną lalkę lub uzależnionego od narkotyków nauczyciela.

Ryan Gosling – Rambo i tańce z gwiazdami popu

Ryan Thomas Gosling urodził się w Londynie, znajdującym się w prowincji Ontario w Kanadzie, jako syn podróżującego sprzedawcy Thomasa Raya Goslinga oraz szkolnej sekretarki, Donny. W dzieciństwie obejrzał Dick Tracy i film ten zainspirował go do tego, by zostać aktorem. Od małego, wraz ze swoją starszą siostrą Mandi, brał udział w castingach, śpiewał na weselach, występował z Elvisem Perrym (swoim wujkiem, który wykonywał utwory Elvisa Presleya) i należał do lokalnego zespołu baletowego. Nie był jednak typowym utalentowanym dzieckiem odnoszącym same sukcesy. Jako pierwszoklasista obejrzał Rambo: Pierwsza Krew, który – podobnie jak Dick Tracy – wzbudził w nim silne emocje w stosunku do aktorstwa. Rambo wpłynął na młodego Kanadyjczyka do tego stopnia, że chłopiec postanowił przyjść do szkoły z nożami i rzucać nimi w inne dzieci. Skończyło się to wyrzuceniem ze szkoły, wizytami u terapeutów, zdiagnozowaniem ADHD  i umieszczeniem w klasie dla specjalnych uczniów. Na szczęście nie stanęło to na drodze do kariery młodego chłopaka, a on sam do dziś często wspomina o pragnieniu zagrania Rambo. Mając zaledwie dwanaście lat, wygrał audycję zorganizowaną w Montrealu przez disneyowski Klub Myszki Miki. Przyczyniło się to do tego, iż przeprowadził się do Orlando na Florydzie, by przez następne dwa lata tańczyć u boku Christiny Aguilery, Britney Spears i Justina Timberlake’a. Ryan przyznaje, że jego umiejętności nie dorównywały żadnemu z tej trójki, jednak do teraz wspomina to jako jedno z najlepszych doświadczeń w życiu. Kiedy dwa lata później seria została anulowana, aktor kontynuował swój udział w rodzinnej telewizji rozrywkowej, pojawiając się między innymi w serialach Szkoła na fali i Czy boisz się ciemności? Gościnnie wystąpił również w popularnym serialu Gęsia Skórka – do dziś budzącym wśród wielu ten szczególny rodzaj sentymentu wywołany przez stare, komiczne produkcje z dziecinnych lat. Zdjęcie przepowie ci śmierć to odcinek, w którym można zobaczyć młodziutkiego Goslinga, znajdującego przeklęty aparat fotograficzny, który po wykonaniu zdjęcia sprowadza na ludzi klęskę.

_86733276_goslingOblicza Goslinga

Po tym jak rzucił szkołę w wieku siedemnastu lat i przeprowadził się do Los Angeles, jego kariera zaczęła nabierać tempa. Aktor zaprezentował swoje znakomite umiejętności między innymi w Fanatyku – znanym ze swej brutalności dramacie z 2001 roku. Gosling wcielił się w rolę żydowskiego neonazisty i tym samym skierował na siebie uwagę krytyków. Jak sam mówi, występ w tej produkcji wiele w jego życiu zmienił. W wywiadach artysta przyznaje, że po tej roli poczuł, że wreszcie znalazł coś, w co mógłby wkładać emocje miotające nim od środka: „Cieszę się, że mam ujście [dla emocji]. Nie sądzę, bym mógł umieścić moją agresję gdziekolwiek indziej, a praca nad takimi projektami, nad jakimi ja pracowałem, oddziałuje i wzmacnia twoją osobowość przez częste próby objęcia umysłem sposobu, w jaki inni ludzie patrzą na świat”. Wybory filmowe Goslinga, podobnie jak jego osobowość, zwykle są nieoczywiste i zaskakujące, ale przez to także interesujące. Przez lata kariery można go było zobaczyć w wielu nietypowych odsłonach: od nastoletniego seryjnego zabójcy, który wraz z przyjacielem postanawia popełnić tak zwane „morderstwo idealne” w Śmiertelnej Wyliczance (2002), przez prostego i romantycznego Noah w filmie Nicka Cassavetesa pt. Pamiętnik (2004) oraz uwodzicielskiego playboya w Kocha, Lubi, Szanuje (2011) – czyli filmów oglądanych przez dziewczęta w piżamach z paczką chusteczek, pudełkiem czekoladek oraz wiarą w zbawienną moc miłości – aż po uzależnionego od narkotyków nauczyciela w Szkolnym Chwycie (2006) oraz młodego mężczyznę zakochanego w dmuchanej lalce w Miłości Larsa (2007). Ostatni z tych filmów, wbrew temu, co można sądzić po tym krótkim opisie, opowiada niewiarygodną i skomplikowaną na wielu poziomach historię, którą Gosling określił jako „nawet bardziej romantyczną niż Pamiętnik”.  Mimo tych słów, a także pozytywnych opinii ze strony krytyków na Toronto Film Festival, film został pokazany w nielicznych kinach, a w pierwszy tydzień po premierze zarobił mniej niż milion dolarów. O niezwykłym talencie Goslinga rozpisywano się nawet wtedy, gdy Śmiertelna Wyliczanka poniosła klęskę, zbierając niezliczoną ilość negatywnych ocen. „Entertainment Weekly” napisał wtedy o nim: „Nawet w takim gniocie Gosling pokazuje swój fenomenalny talent”. Zaledwie parę lat później artysta utwierdził świat w przekonaniu, że jest genialnym aktorem. Dzięki wystąpieniu u boku wybitnego Anthony’ego Hopkinsa w Słabym Punkcie otrzymał nominację do Oscara. Został nominowany także do Złotych Globów za role w romantycznym dramacie Blue Valentine oraz politycznym thrillerze Idy Marcowe. O swoich wyborach filmowych Gosling mówi zaś: „Jest ta idea w Hollywood, ta niepisana zasada, za którą wielu ludzi podąża: zrób dwa filmy dla nich i jeden dla siebie. Nigdy nie uznawałem tego za prawdziwe. Nie dla mnie. Zyskałem dużo więcej możliwości dzięki pracy nad rzeczami, w które wierzyłem, niż nad tymi, które nie wydawały mi się niczym specjalnym.”

Kolejnym fascynującym obliczem Goslinga jest, przyćmiona przez liczne tytuły filmowe i niezapomniane ekranizacje, kariera muzyka. Artysta od 2007 roku pisze teksty piosenek oraz gra na gitarze w rockowym zespole Dead Man’s Bones, który tworzy wraz ze swoim przyjacielem, Zachiem Shieldsem. Ich współpraca zaczęła się już w 2005 roku, kiedy się poznali i odkryli, iż obaj mają obsesję na punkcie przejażdżki o nazwie „Nawiedzony Dom”, która jest jedną z atrakcji w Disneylandzie. Przyszły duet postanowił pisać miłosne historie o duchach i potworach, pod które następnie podkładali dźwięki instrumentów. W 2008 roku wydali swój pierwszy teledysk, a rok później ukazał się ich album. Dwie z piosenek trafiły do ścieżek dźwiękowych filmów, a sam zespół odbył trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych w okolicach Halloween, angażując do współpracy lokalne chóry dziecięce.

 Reasumując, Gosling jest nie tylko fenomenalnym aktorem, ale i fenomenalnym muzykiem. W 2014 roku zaś do jego listy spełnionych marzeń dołączyły także narodziny córki, którą, wraz z partnerką Evą Mendes, nazwali Esmeralda – na cześć bohaterki Dzwonnika z Notre Dame.

Co łączy Audrey Hepburn i Blade Runnera?

Ryan Gosling przyznał w jednym z wywiadów, że przez większość czasu sam nie wierzy, że jego życie jest usiane tak wieloma sukcesami i że zapewne będzie musiał za to kiedyś zapłacić. Nie wydaje się jednak, by miało to nastąpić w najbliższej przyszłości, o czym może chociażby świadczyć potwierdzona już informacja o jego udziale w sequelu Blade Runnera (Łowca Androidów) – filmu z 1982 roku, którego akcja umieszczona jest w 2019 roku, po tym jak oddziały maszyn przeznaczonych do niebezpiecznych badań zbuntowały się, stanowiąc zagrożenie dla ludzi. Historia toczy się wokół Ricka Deckarda  (Harrison Ford), który jest jednym z Łowców Androidów. Niewiele wiadomo o fabule ani o tym, kogo zagra Gosling, a jedyną wskazówką są jego własne słowa: „To ekscytujące. Jeśli powiem coś jeszcze, chip w mojej głowie eksploduje”. Mając w pamięci jego współpracę z Nicolasem Windingiem Refnem przy filmach Drive oraz Only God Forgives (Tylko Bóg wybacza), które zostały nakręcone w podobnym klimacie, co Blade Runner, można spodziewać się, że jego występ w produkcji będzie równie niezapomniany. Po 2001 roku Gosling zyskał szeroki rozgłos nie tylko za sprawą swojej roli w nominowanym do Oscara kultowym Drive, ale także dzięki niewiarygodnej chemii, którą dzielił na planie z Refnem. Chemii, która przyczyniła się do zrodzenia kolejnej wspólnej produkcji – Only God Forgives, ukazującej Ryana Goslinga jako cichego handlarza narkotyków i promotora walk w Bangkoku, którego matka wywarła presję, by pomścił śmierć swojego brata. Gosling nie mówi wiele – nawet mniej niż w słynnym Drive – jednak słowa nie są mu potrzebne, by całkowicie zawładnąć ekranem.

 Ryan-Gosling_Drive

Mimo ciągłych sukcesów, niezapomnianych ról i licznych nagród, aktor wciąż nie miał okazji zrealizować jednego z projektów swoich marzeń. O dziwo, nie dotyczy on ubóstwianego przez Goslinga Rambo, a stworzenia remake’u sławnych Rzymskich Wakacji z 1953 roku, do których wybrał już nawet odtwórczynię głównej roli – Natalie Portman. Artysta ma na swoim koncie już tak liczne osiągnięcia, że nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na dzień, w którym zostanie ogłoszona premiera tego filmu. A w trakcie oczekiwania warto powrócić do wcześniejszych produkcji filmowych Goslinga, bądź też wybrać się na najnowszy film z jego udziałem – The Big Short – w którym występuje u boku Brada Pitta, Steva Carella i Christiana Bale’a.

 

Monika Wójtowicz

Udostępnij przez: