Carey Mulligan

Carey Mulligan – angielska róża młodego pokolenia

Subtelna, a zarazem silna. Obdarzona nieprzeciętną urodą oraz wybitnym talentem aktorskim. Kiedyś z Wysp Brytyjskich mogła jedynie pomyśleć o udziale w hollywoodzkiej produkcji, teraz ma to na wyciągnięcie ręki – mowa tu o angielskiej aktorce Carey Mulligan. Choć ma dopiero trzydzieści lat, współpracowała z takimi legendami kina jak Donald Sutherland, Susan Sarandon, Emma Thompson, Meryl Streep, Helena Bonham Carter czy Charlotte Rampling. Jej wielka przygoda z przemysłem filmowym rozpoczęła się od małej roli w adaptacji powieści Duma i uprzedzenie, gdzie partnerowała Keirze Knightley. Przełomem w karierze Brytyjki stała się kreacja w Była sobie dziewczyna Lone’a Scherfiga, za którą została nominowana do wielu prestiżowych nagród filmowych (BAFTY, Złotego Globu, Oscara). Od tamtej pory kunszt aktorski Mulligan rozwija się coraz lepiej. Efekty jej ciężkiej pracy będziemy mogli zobaczyć w dramacie kostiumowym Sarah Gavron Sufrażystka (polska premiera 6 listopada), gdzie zagrała pierwszoplanową rolę bojowniczki o prawa kobiet, Maud Watts. Wraz z polską premierą nowej produkcji z udziałem Carey Mulligan pojawiła się dobra okazja, by przypomnieć widzom jej najciekawsze wcielenia.

Była sobie dziewczyna (2009)

Mulligan zagrała tu postać Jenny Mellor – młodą i ciekawą świata uczennicę, która marzy o studiach na Oxfordzie. Niewinna bohaterka zmienia swoje życiowe plany, gdy na swojej drodze spotyka bon vivanta Davida (Peter Sarsgaard). David przekonuję Jenny, że egzystencja składa się wyłącznie z przyjemności. Dziewczyna szybko zakochuje się w nim, ale nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie konsekwencje wynikną z tego romansu. Carey Mulligan w doskonały sposób ujęła złożony charakter własnej postaci. Z jednej strony to ułożona dziewczyna aspirująca do lepszego życia, a z drugiej – hedonistka żyjąca według własnych, chaotycznych reguł. Nie bez powodu brytyjska aktorska uzyskała za tę rolę statuetkę BAFTY oraz Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Sam film otrzymał nominację do Oscara i BAFTY.

Nie opuszczaj mnie, reż. Mark Romanek

Nie opuszczaj mnie (2009)

Rola Mulligan w filmie Nie opuszczaj mnie została uznana przez krytyków filmowych jako jedna z najlepszych w dorobku artystycznym brytyjskiej aktorki. Kathy, główna bohaterka, w którą wcieliła się Carey Mulligan, to wrażliwa oraz pełna optymizmu dziewczyna. Jej losy łączą się ze przyjaciółmi z dzieciństwa, Ruth (Keira Knightley) i Tommym (Andrew Garfield), ale związek między nimi zostanie poddany ciężkiej próbie. Gra aktorska Mulligan jest tu wręcz dogłębnie emocjonalna, co wyróżnia ją spośród partnerujących jej aktorów. Za tę rolę Carey Mulligan nie bez przyczyny zdobyła statuetkę Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

Z dala od zgiełku (2015)

W adaptacji powieści Thomasa Hardy’ego pod tym samym tytułem aktorka wcieliła się w niezależną wiktoriańską właścicielkę farmy, Bathshebę Everdene, która w żadnym wypadku nie akceptuje zasad obowiązujących w XIX-wiecznej Anglii. Na jej drodze pojawia się trzech mężczyzn – farmer Gabriel Oak (Matthias Schoenaerts), właściciel ziemski Boldwood (Michael Sheen) oraz sierżant Troy (Tom Sturridge). Każdy z nich rywalizuje o względy Bathsheby, a i tak wiadomo, że to ona zdecyduje, kto zostanie jej mężem. Choć sama Mulligan nie była nominowana za tę rolę do żadnej z prestiżowych nagród, uważam, że postać Bathsheby została odtworzona przez nią w sposób doskonały. Grając ją, połączyła siłę kobiety XXI wieku z uosobieniem wiktoriańskiej damy, co brzmi bardzo enigmatycznie oraz magnetyzująco.

Maciej Głowacki

Udostępnij przez: