Dark, darker and finally light? – w obliczu trzeciego sezonu „Dark”
Uwaga: tekst zawiera dokładne opisy fabuły serialu
Netflix w trakcie trwającej pandemii stał się nieformalnym członkiem wielu rodzin. Wypełniona po brzegi platforma streamingowa dostarcza milionom rozrywki i zajęcie na długie godziny. Są jednak takie filmy i seriale, których na pewno nie będziemy w stanie oglądać bez należytej koncentracji. Przykładem jest serial Dark, którego, jak mniemam, sam Albert Einstein by się nie powstydził. Niemiecka produkcja, której trzeci sezon ma premierę 27 czerwca, jest niezwykle wciągająca i wymagająca od odbiorcy – jedna chwila nieuwagi i można się zgubić w fabule na kilka najbliższych odcinków. Dla tych, którzy wciąż mają przed sobą tę drogę – życzę skupienia i zapraszam na satysfakcjonującą zabawę w ustalanie powiązań między bohaterami oraz poszczególnymi wątkami, natomiast tych, którzy już czekają na światełko w tunelu i ostatni sezon, przed wami podsumowanie.
Najpierw przypomnijmy czas i miejsce akcji. Małe, niemieckie Winden, skrywa niejeden mroczny sekret, który próbujemy odkryć, niemal pochłaniając kolejne odcinki. To niepozorne miasteczko skrywa w wykutych prawie wiek wcześniej tunelach dwa przejścia – do roku 1986 oraz do roku 1953. Podróżować w czasie można co 33 lata, dzięki czemu fabularnie poznajemy rok 1921 i lata 1953/1954, 1986/1987, 2019/2020 oraz 2052/2053. Skomplikowane? Dodajmy więc do tego, że w każdym z tych cykli, poznajemy na nowo postaci, co skutkuje sytuacją, w której, dla przykładu, oglądamy perypetie trzech Jonasów: Jonasa, starszego Jonasa i najstarszego Jonasa (Adama). Dlatego właśnie Dark nie jest serialem na niedzielne odpoczywanie po obiedzie – bardzo łatwo jest zgubić się w liczbie bohaterów i obliczach Winden.
Warto także wspomnieć o zawiłym drzewie genealogicznym postaci i poszczególnych rodzin, do czego posłuży nam poniższa grafika:
Akcję – jak można przypuszczać – zapoczątkowuje samobójstwo ojca Jonasa, Michaela Kahnwalda. Wydarzenie to rzutuje na całe późniejsze życie jego syna. Poza tym, samobójca zostawia dlań list, który może zostać otwarty dokładnie 4 listopada o godzinie 22:13 – w tym samym czasie w lasach otaczających miasteczko ginie Mikkel Nielsen. Wraz z kolejnymi odcinkami okazuje się, iż obie te postacie to jedna osoba, bowiem Mikkel, który cofnął się w czasie o równe 33 lata, został w roku 1986, gdzie poznał Hannę, matkę Jonasa i razem założyli rodzinę. Innym podróżującym w czasie jest tajemniczy nieznajomy, który zjawia się w mieście. Jest to nikt inny jak starszy o 33 lata Jonas we własnej osobie, nazywamy przeze mnie starszym Jonasem. W Dark ważną rolę odgrywa także Ulrich, który odkrywszy kto porywał dzieci w latach 1986 i 2019, postanawia dopaść Helge z 1986, trafiając przez pomyłkę do roku 1953. Jak wiemy z fabuły następnego sezonu, został tam na 33 lata by dotrwać do spotkania ze swoim synem, Mikkelem, który także stał się ofiarą tunelu pod elektrownią atomową. Przez te zawirowania w czasie obie rodziny zostały nieświadomie połączone, przez co doszło tak do kilku zaskakujących wydarzeń. Hanna, matka głównego bohatera, od szkolnych lat była zakochana w Ulrichu, z którym jako dorośli ludzie mieli romans. Można więc sądzić, że Ulrich był jej teściem, ojcem jej męża. Martha, była dziewczyna Jonasa, która chłopaka wciąż kocha, jest jego ciotką, ponieważ równocześnie jest siostrą jego ojca.
W połowie pierwszego sezonu poznajemy Noah – mężczyznę odzianego w strój pastora, który z duchownym niewiele ma wspólnego. Możemy go zobaczyć w znacznej części odcinków, w każdym czasie fabularnym jest on pewnego rodzaju mistrzem gry, chociaż w późniejszych odcinkach odkrywamy, że to kolejny pionek, a za wydarzeniami i zapętleniem kolejnych cykli w tej historii stoi Adam, główny antagonista serii, który jako przeciwnika ma Claudię, zwaną także Białym diabłem (niem. Weißteufel). Jednakże, dopóki nie zobaczymy trzeciego sezonu, nie możemy być w 100% pewni czy te etykietki są właściwe, ponieważ fabuła serialu niejednokrotnie poddawała wszystko w wątpliwość.
Powinniśmy zwrócić także uwagę na rodzinę Dopplerów, przede wszystkim na Charlotte. Dowiadujemy się, że została przygarnięta przez Tannhausa jako wnuczka, aczkolwiek póki co nie ma żadnego dowodu, aby ci faktycznie byli spokrewnieni. Nic nie wiemy natomiast o jej rodzicach – w połowie drugiego sezonu odkrywamy, iż jej ojcem jest Noah, a pod koniec dowiadujemy się. że Noah był w bliskiej relacji z Elisabeth, która jest córką Charlotte i nawet miał z nią dziecko, co oznaczałoby, że to właśnie ona jest matką swojej matki.
Drugi sezon Dark jest pełen coraz to bardziej zaskakujących sytuacji. Przede wszystkim, Jonas trafia do przyszłości, która nie napawa zbytnim optymizmem – miasto jest kompletnie zniszczone, elektrownia atomowa, istotny element Winden, wygląda jak ta w Czarnobylu z 1986 roku. Jedynymi spotkanymi przez bohatera ludźmi są osoby należące do (jeszcze) niezidentyfikowanego ruchu oporu o charakterze religijnym, prowadzonym przez Elisabeth. Jonasowi, mimo groźby śmierci, udaje się dostać na teren byłej elektrowni i odkrywa tam ogromną ilość ciemnej materii, której ustabilizowanie pozwala na podróż w czasie, jednakże, zamiast do 2019, trafia do roku 1921 i poznaje Adama, a także dowiaduje się o części prawdy o Sic Mundus. Dzięki temu spotkaniu i radom Adama zamierza zapobiec katastrofie, które spotka Winden 27 czerwca 2020 roku. Jednakże to, czego dowiaduje się od starszego siebie dementuje Claudia, która odkrywa przed bohaterem prawdę o tym, kto jest zły, a kto jest dobry i dzięki niej podejmuje na nowo próbę uratowania swojego czasu i swoich bliskich. Przygotowując się także do innej roli, powierzonej mu przez Białego Diabła – ma przygotować „następną” Claudię do przejęcia jej roli w kolejnym cyklu.
W międzyczasie, w roku 1957 pojawia się w Winden Agnes, która, jak dalej odkrywamy, jest siostrą Noah. Dzięki konspiracji prowadzonej przez najstarszą Claudię, kobieta wraca do Sic Mundus, zapewne by zdobywać informacje o poczynaniach kolejnych osób. Żeby plan się udał, Agnes podaje datę i miejsce śmierci Białego Diabła. Tego morderstwa dopuszcza się Noah, zdobywając ostatnie strony dziennika, których pragnął Adam. Odkrywając jednak zapiski, okazuje się, że rzekomy pastor został oszukany przez antagonistę. Gdy zamierza to z nim skonfrontować, wpada w zasadzkę i zostaje zabity przez swoją siostrę.
Starszy Jonas wraca do 2020, gdzie odkrywa przed Hanną podróże w czasie. Jednocześnie wracają do niego wspomnienia o wydarzeniach, które mają dopiero nastąpić. Wraca także jego nigdy niewygasłe uczucie do Marthy, jednak zanim uda mu się wyjawić prawdę o tym, kim dla siebie są, robi to Katharina, której ten sekret wyjawiła wcześniej rodzina Kahnwaldów. W międzyczasie matka Jonasa postanawia zabrać maszynę do podróży w czasie i udaje się na spotkanie z Ulrichiem do 1957 roku, skąd, o ile nam na tą chwilę wiadomo, nie wraca do współczesności.
Młody Jonas pojawia się w miasteczku na chwilę przed tragedią, próbując ratować swoją matkę i Marthę. Ma na to raptem kilka godzin, jednak wszystko wymyka się spod kontroli. Udaje mu się odnaleźć swoją ukochaną i zamierzając się ukryć w schronie rodziny Dopplerów, natrafiają na Adama, który, w imię wypełnienia kolejnego cyklu zgodnie z poprzednimi, strzela do dziewczyny, zabijając ją na oczach młodszego siebie i pozostawiając młodych kochanków w swoim rodzinnym domu. Jonas pozostaje przy ciele, pogrążany w rozpaczy, aby w tym momencie w pomieszczeniu pojawiła się… właśnie Martha. Jednakże dziewczyna różni się od tej, która przed chwilą zginęła. Jak się dowiadujemy, ta Martha pochodzi z innego wymiaru. Zabiera ze sobą Jonasa, by raz na zawsze położyć kres pętli czasowej, w której utknęło Winden. Zanim pochłonąłby ich wybuch z elektrowni, dwójka bohaterów przenosi się w czasie bądź w inny wymiar.
Tak kształtują się najważniejsze wydarzenia dwóch sezonów Dark. Czego możemy spodziewać się w ostatnim sezonie? Czy otrzymamy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania? Przekonamy się wraz z premierą ostatniej części serialu.
Patrycja Stępień
Korekta: Łukasz Byczkowski