DDF, czyli dźwięki dla filmów. Damian Cejlowski o tworzeniu biblioteki audio.

Damian Cejlowski – absolwent szkoły Nuwave (Radio Gdańsk). Z zawodu technik realizacji dźwięku. Odpowiedzialny m.in. za udźwiękowienie etiud studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Obecnie tworzy bibliotekę audio i zdradził nam kilka szczegółów dotyczących tego projektu…

Czym jest DDF?

DDF, czyli dźwięki dla filmów, to biblioteka audio, z której możesz pobrać dowolny dźwięk i użyć go np. jako element ścieżki dźwiękowej w filmie, reklamówce radiowej, słuchowisku lub w innym dogodnym miejscu.

Skąd pomysł na DDF?

Zaczęło się od nagrania kilku dźwięków i zamieszczeniu ich w serwisie YouTube. Zainteresowanie okazało się duże. Taki kanał, to swego rodzaju nisza, inne spojrzenie na to, jakie możliwości daje YouTube. Przez zamieszczenie odsyłaczy do pobrania dźwięku w opisie filmu, użytkownik dostaje gotowy produkt, z którego od razu może korzystać.

Zdjęcie: Damian Cejlowski

Jakie dźwięki głównie nagrywasz?

Ważna jest dla mnie różnorodność w udostępnianych próbkach. Inspiracji szukam między innymi w filmach. Podczas oglądania filmu uważnie słucham, jakie dźwięki mogłyby być najbardziej przydatne w bibliotece audio, wsłuchuję się w dźwięki dopływające z otoczenia i w ten sposób również przychodzą ciekawe pomysły na nagrania. Dodatkowo jestem otwarty na sugestie i propozycje słuchaczy kanału DDF.

Strzelnica Playground Gdynia, Kolibki. Nagranie wystrzałów z broni palnej. Zdjęcie: Damian Cejlowski

Jak wygląda proces nagrywania dźwięków? Po prostu nagrywasz zastane dźwięki czy tworzysz ich imitacje?

Głównie nagrywam dźwięki otoczenia. Każdy przedmiot trzeba najpierw uważnie osłuchać, z której jego części wydobywa się pożądane brzmienie, to tak jak z instrumentem. Jest wiele technik mikrofonowania. Wszystko zależy, jakie konkretnie brzmienie chcemy uzyskać. Podobnie jest z nagrywaniem rozmaitych przedmiotów. Nie wystarczy, że skieruję mikrofon na wskazówkę tykającego zegara. Najpierw szukam jego mechanizmu i słucham, co w nim wydobywa interesujący dźwięk. Wtedy ustawiam mikrofon w odpowiedniej odległości i kierunku do elementu, który ten dźwięk emituje.

Na zdjęciu: Damian Cejlowski

Imitacje dźwięków to w dużej mierze eksperymenty polegające na znalezieniu jakiejś rzeczy, która idealnie odzwierciedli oryginalny dźwięk bowiem nie zawsze dźwięk nagrywany w rzeczywistości jest na tyle dobry, żeby go tak zostawić. Czasem wymaga on wzmocnienia lub spreparowania dosadniejszej jego wersji. Innym razem wymaga tego po prostu wizja artystyczna. Różnie bywa też z dostępnością materiału do nagrania. W takich sytuacjach przydają się imitacje dźwiękowe, które niedługo również będzie można pobrać w bibliotece audio DDF.

Gdzie można posłuchać próbek audio?

Wszystkie próbki audio dostępne są do odsłuchania i do pobrania na stronie www.ddfsounds.pl.
Zapraszam również do polubienia DDF na facebooku: https://www.facebook.com/ddfsounds/

Udostępnij przez: