Kate Winslet-Titanic

Kate Winslet [ARTYKUŁ] Uroda i talent jednak idą w parze

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w Hollywood. Nominowana do kilkudziesięciu nagród filmowych, między innymi Złotych Globów i Emmy. Zdobywczyni Oskara za pierwszoplanową rolę w filmie Lektor. Miała okazję współpracować z takimi aktorami, jak Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Cały czas aktywnie bierze udział w filmowych projektach, a obecnie możemy ją zobaczyć w najnowszym filmie Woody’ego Allena Na karuzeli życia. Ale zobaczmy, jak to się wszystko zaczęło.

Brzydkie kaczątko zamienia się w łabędzia

Już od dziecka była zafascynowana aktorstwem i w wieku 11 lat zaczęła kształcić się w tym kierunku, a swoją przygodę zaczęła od reklamy płatków kukurydzianych. Wydawałoby się, że taka rola raczej nie wpłynęłaby znacząco na jej karierę, a jednak. Dzięki reklamie została zauważona przez producentów i dostała angaż w teatrze do ról między innymi w Piotrusiu Panie oraz Księdze dżungli. W dzieciństwie była raczej grubszym dzieckiem, wbrew temu, jak wygląda dzisiaj. Pomimo niepozornych początków, jej kariera powoli nabierała rozpędu, musiała wziąć tylko mały rozbieg, a demotywujący nauczyciele nie byli w stanie jej przeszkodzić. W 1991 zagrała w serialu telewizyjnym Dark Season, a już cztery lata później wcieliła się w rolę Marianne Dashwood w ekranizacji słynnej powieści Jane Austen Rozważna i romantyczna, za którą otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Zagrała także Ofelię w Hamlecie Kennetha Branagha. A później już na dobre wypłynęła na wody Hollywood. Dosłownie, bo chyba nie muszę mówić o wielkim, ekranowym hicie Titanic Jamesa Camerona, który już na stałe zakorzenił się w popkulturze, gdzie zagrała po raz pierwszy u boku 21-letniego Leonarda DiCaprio. Wcieliła się w młodą, bo niespełna 17-letnią Rose DeWitt Bukater, zagubioną i uwięzioną w arystokratycznym świecie młodą kobietę, ale chyba nie muszę mówić więcej o filmie, który przecież zna cały świat.

Kate Winslet w Iris

Prawdziwy sukces

Wystąpiła też w takich produkcjach, jak Iris, Enigma czy Zakochany bez pamięci (w tej roli towarzyszył jej Jim Carrey). Wiele aktorów i aktorek mogłoby jej pozazdrościć także współpracy z Johnnym Deppem na planie filmu Marzyciel Marca Forstera. Dzięki jej niesamowitej kreacji można było wczuć się w historię samotnie wychowującej czterech synów Sylvii Davies, w której życie pewnego dnia wkracza James Barrie (Johnny Depp), tytułowy marzyciel, pisarz i twórca sztuk, który swoimi historiami osładza pełne trudu i przeciwności losu życie kobiety. Historia smutna, a dzięki roli Kate Winslet jeszcze bardziej przejmująca. W 2008 roku otrzymała Oskara za wspomnianego już wcześniej Lektora Stephena Daldry i ponownie spotkała się z Leonardo DiCaprio na planie filmu Droga do szczęścia, gdzie tym razem zagrali małżeństwo mieszkające na przedmieściach Connecticut, zmagające się z problemami w małżeństwie, jak i brakiem spełnienia. Warto wspomnieć też o jej udziale w biografii jednego z twórców Apple Steve Jobs oraz Projektantce, gdzie w roli Tilly Dunnage walczy z problemami swojej przeszłości. Razem z Christophem Waltzem zagrała również w filmie Rzeź Romana Polańskiego.

Umieć pokazać pazur

Kate Winslet jest żywym przykładem, że piękno zewnętrzne, wbrew stereotypom może iść w parze z talentem. Jest drugą kobietą w historii, która zdobyła dwa Złote Globy podczas jednej gali oraz najmłodszą laureatką dwóch nominacji do Oscara. Jednocześnie znalazła się na liście „50 najpiękniejszych ludzi świata” publikowanej przez magazyn „People”. Została również uhonorowana przez królową Elżbietę Komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego. Oprócz udziału w wielkich hitach kinowych, zagrała też w kilku filmach niezależnych. Wydawać by się mogło, że kilka jej pierwszych ról, np. w Rozważnej i romantycznej czy Hamlecie, jest dość podobnych, przedstawia romantyczną, delikatną kobietę, ale jej dalsza filmografia pokazuje, że potrafi wcielić się w bardziej charakterną postać (Droga do szczęścia, Rzeź), umie pokazać aktorski pazur, a przy tym wypada autentycznie. Mam nadzieję, że w przyszłości jeszcze nie raz nas zaskoczy swoimi umiejętnościami i wdziękiem.

Udostępnij przez: