Skazany na film [CINETUBE]

YouTube jest platformą, która znakomicie nadaje się do uczenia nowych rzeczy czy rozwijania swojego hobby. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie ma tam zbyt wielu kanałów poświęconych filmom. Jeśli jednak ktoś interesuje się tym tematem to oczywiście zna ich znacznie więcej niż przeciętny użytkownik tego portalu.

Jednym z największych kanałów poświęconych tematyce kina jest Na Gałęzi prowadzone przez Marcina Łukańskiego, jednak poza tym jednym na YouTube dominują kanały typowo recenzenckie. Żeby znaleźć więcej wartościowych twórców trzeba niestety, albo mieć trochę szczęścia, albo wykazać się cierpliwością i “pokopać” w odmętach internetu. Już wkrótce pojawi się jednak nowa alternatywa, a będzie nią możliwość zajrzenia do naszej nowej rubryki CineTube. Będę w niej z mniejszą lub większą regularnością publikował artykuły na temat rozmaitych ciekawych kanałów o tematyce filmowej. Będą to treści zarówno naszych rodzimych twórców jak i zagranicznych youtuberów. Dotyczyć będą pełnego spektrum wiedzy filmowej, od historii kina, aż po wszelkie aspekty techniczne. Będę starał się unikać kanałów recenzenckich, bo jest ich w internecie zatrzęsienie, jednak jeśli wpadnie mi w oko coś oryginalnego, to na pewno nie omieszkam o tym wspomnieć.  Na pierwszy ogień pójdzie jednak kanał, który ma w sobie żyłkę, można by rzec, filmoznawczą. Jednak co ciekawe jego twórca, którego imienia niestety nie udało mi się ustalić, nie jest z wykształcenia filmoznawcą.

Prowadzący kanału Skazany na Film nie ukończył szkoły filmowej, ani nie studiuje filmoznawstwa. Jest absolwentem dziennikarstwa na  poziomie licencjackim i po prostu kocha kino, a swoją pasją postanowił podzielić się z innymi na YouTube. Nazwa kanału jest oczywiście nawiązaniem do słynnego filmu Skazany na bluesa.

W momencie kiedy piszę ten artykuł kanał ten ma nieco ponad czterdzieści tysięcy subskrypcji, a jego twórca wrzuca treści niestety dość nieregularnie. Prowadzi on jednak kilka serii, które różnią się od standardowych materiałów o tematyce filmowej, znajdujących się na YouTube. Ma jednak także serię z recenzjami, więc to od niej właśnie zaczniemy.

Recenzje

Recenzje Skazanego na film są zrobione po prostu poprawnie. Moim zdaniem ogląda się je jednak dużo lepiej niż większość tego typu materiałów, bo poza merytoryczną oceną filmu zawierają też jakąś refleksję autora. Niektórzy mogliby mieć uwagi, że i on nie uchronił się od mody oceniania filmów w skali od 1 do 10, ale to już zależy od indywidualnych gustów widza. Minęło już trochę czasu od jego ostatniej recenzji, bo w styczniu będą to już dwa lata, ale moim zdaniem dobrze się stało. Uważam, że inne jego materiały ogląda się dużo lepiej i są dużo ciekawsze, więc cieszy mnie, że nie traci już czasu na to co z lepszym bądź gorszym skutkiem i tak robi już na YouTube większość.

RECENZJA OSTATNIEJ RODZINY

Wideoeseje

Ten format jest czymś znacznie bardziej interesującym niż recenzje. Wideoeseje Skazanego na film często są po prostu rozważaniami twórcy, który analizuje rozmaite filmy i seriale na różne sposoby, zachęcając widzów do dyskusji na podjęty temat. Na początku stawia jakąś tezę, a następnie w swoich dywagacjach bierze pod uwagę aspekty scenariuszowo fabularne, ale też pracę kamery, użyte obiektywy, zastosowane oświetlenie, czy montaż. Są to zatem kompletne analizy filmowe, wykonane wręcz podręcznikowo, z tym, że w formie wideo. Jest to format, który jest zdecydowanie wart polecenia i trudno znaleźć na YouTube coś podobnego. Jedyne co przychodzi mi w tym momencie na myśl, to analizy Marcina Łukańskiego z Na gałęzi, z tą różnicą że on zazwyczaj kładzie nacisk na aspekty techniczne. Niezależnie od tego czy Skazany na film do swoich wniosków dochodzi sam, czy też swoją wiedzę czerpie z zagranicznych analiz, wideoeseje są gwarantem ciekawych refleksji i pomagają dostrzec rzeczy, których na pierwszy rzut oka można nie zauważyć. Polecam zatem materiał, od którego wszystko się zaczęło:

WIDEOESEJ Dwunastu gniewnych ludzi – Sztuka budowania napięcia

Rankingi

Seria, która mogłaby się wydawać typowa jak na standardy YouTube, jednak dzięki inwencji twórcy, po raz kolejny dostajemy zbiór kilku ciekawych materiałów. Trafiają się oczywiście też filmy podobne do tych tworzonych na praktycznie każdym innym kanale związanym z kinem czyli: 18 filmów, na które powinniście czekać w (wstaw liczbę) roku. Jednak poza tymi nielicznymi przypadkami Skazany na film podejmuje także tematy typu: 8 rzeczy, które powinniście wiedzieć o Oscarach; czy 9 najlepszych filmów, które nie spodobały się krytykom, a tego typu zestawienia wydają się już być czymś całkiem ciekawym i na pewno wymagają dużej ilości czasu poświęconego na research. Dlatego też ubolewam, że ostatni materiał tego typu pojawił się na kanale w styczniu i mam nadzieję, że format ten wkrótce wróci w innej formie niż zapowiedzi premier na kolejny rok.

LISTY/RANKINGI 9 filmów, które nie trafiły z czasem

 

Moje filmy

Ten format to całkiem ciekawe połączenie recenzji i wideoesejów, wydaje mi się jednak, że znacznie bliższe temu drugiemu. Są to okraszone humorystycznym komentarzem wypowiedzi autora na temat jego ulubionych filmów gdzie nie tylko mówi co mu się w nich podobało i co zostało dobrze zrobione, ale też podejmuje próbę ich analizy. Nie zapomina przy tym o aspektach produkcyjnych i wydarzeniach z poza planu, jak na przykład reakcja odbiorców na omawiane dzieło, w dniu jego premiery. Są to materiały naprawdę ciekawe i szkoda, że powstały tylko dwa i to już naprawdę dawno, bo w 2016 roku. Wydaje mi się jednak, że były one po prostu zbyt podobne do wideoesejów i dlatego autor postanowił z nich zrezygnować.

MOJE FILMY Trainspotting – Moje filmy #2

Historia prawdziwa

Chyba najciekawsza i najbardziej pracochłonna seria Skazanego na film. Porusza on w niej tematykę historii rozmaitych filmowych franczyz jak na przykład Gwiezdne Wojny, czy Władca Pierścieni, ale także różnych twórców, od Tarantino, aż po Polańskiego. Materiał o tym drugim, który możecie obejrzeć poniżej jest znakomitym przykładem tego jak kompletne informacje zawiera ta seria. Jest tam cała biografia twórcy, jego dawne zdjęcia, fragmenty wywiadów sprzed lat, nawiązania do różnych etapów jego twórczości. Jeśli jest się fanem jakiegoś twórcy, lub jakiejś serii filmów, to naprawdę warto zapoznać się z tym formatem. Każdy odcinek to bowiem po prostu kompendium wiedzy na omawiany temat i wielka szkoda, że ostatni pojawił się w 2016 roku, bo trudno znaleźć w polskim internecie coś w formie wideo co byłoby porównywalne do tego. Niestety rzeczywistość jest brutalna, twórca się nie rozdwoi, więc i tak jestem pełen podziwu, że autorowi udało się zrobić aż piętnaście odcinków bez sztabu ludzi do pomocy.

HISTORIA PRAWDZIWA Historia Prawdziwa #15 – Roman Polański

Mam nadzieję, że tym którzy nie znali Skazanego na film pokazałem ciekawą alternatywę to robionych na jedną modłę recenzji filmowych. Natomiast tych, którzy chcieliby wiedzieć na jego temat coś więcej odsyłam do Q&A. Zapraszam również do kolejnego artykułu w rubryce CineTube, który pojawi się wkrótce.

Oskar Wadowski

Udostępnij przez: