Ars Independent Festival – filmowy czarny koń Katowic
Górny Śląsk, Katowice – jedno z największych i najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, ale czego szuka tam Cinerama z Gdańska? Filmowych pasjonatów, oczywiście! W dobie rozwiniętej technologii i mediów społecznościowych nietrudno o nawiązywanie takich kontaktów pomimo 522 km odległości. Połączyła nas miłość do filmu i ciekawość zjawisk wokół niego zachodzących.
Na straży kultury
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2011 roku, a w przyszłym roku będzie miała miejsce już 6. Organizatorem jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice. Czemu ta inicjatywa zawdzięcza coroczną uwagę środowiska filmowego i zainteresowanie coraz większej rzeszy ludzi? Ars Independent to nie tylko filmy, ale też animacja, gry i muzyka – każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Podczas trwania festiwalu uczestnicy mają możliwość spotkania z twórcami, obejrzenia filmów, pójścia na koncert czy wystawę. Dodatkowym atutem jest też to, że wszystkie te atrakcje mają miejsce w różnych ciekawych, klimatycznych miejscach miasta, co pozwala uczestnikom odkryć nie tylko kulturę, ale także Katowice, niesłusznie kojarzone tylko z przemysłem. Podczas festiwalu można nawiązać też wiele znajomości i doprowadzić do wymiany kulturowej, ponieważ jest to impreza międzynarodowa.
Ars Independent docenia najwybitniejszych
Od pięciu lat na Ars Independent przyznaje się statuetki w następujących kategoriach:
- Czarny Koń – za najlepszy film fabularny długometrażowy,
- Czarny Koń Animacji – za najlepszą krótkometrażową animację,
- Czarny Koń Gier Wideo – za najlepszą nową grę wideo.
Poza tym przyznawane są także Podkowa Młodych i Podkowa Publiczności.
Skład jury nigdy nie jest przypadkowy, co roku to fachowcy z danej dziedziny przyznają nagrody. W zeszłym roku w kategorii film byli to reżyserzy: Łukasz Barczyk i Amélie van Elmbt (Belgia) oraz członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych i Federacji Krytyków Filmowych – Łukasz Maciejewski. Najlepszą animację wybrali: Anna Ida Orosz (Węgry) – doktorantka Instytutu Teorii Sztuki i Mediów na ELTE, Paweł Dębski – reżyser, scenarzysta, montażysta i autor zdjęć oraz Ewa Borysewicz – rysowniczka, scenarzystka i reżyserka filmów animowanych. Czarnego Konia Gier Wideo przyznali: Jakub Dvorský (Czechy) – założyciel Amanita Design, Magdalena Cielecka – producentka gier w katowickim studiu Artifex Mundi oraz Marzena Falkowska – autorka bloga Altergranie. Natomiast w jury Młodych zasiedli: Mateusz Górniak, Justyna Koziarz i Weronika Grygorcewicz z redakcji Cineramy, studiująca wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej na pierwszym roku na Uniwersytecie Gdańskim.
Warto!
Kolejna edycja festiwalu odbędzie się od 20 do 25 września 2016 r. Zachęcamy wszystkich do wybrania się do Katowic. Dbajmy o kulturę, przyczyniajmy się do jej popularyzacji, bądźmy częścią czegoś wartościowego, a tym niewątpliwie jest Ars Independent Festiwal. Poszerzajmy horyzonty i po prostu bawmy się w doborowym towarzystwie. Redakcja Cineramy już zarezerwowała sobie czas i nie może doczekać się podróży na drugi koniec Polski, by stać się częścią katowickiej inicjatywy.
Tomasz Szewczyk