Cinerama - Ars Independence

Ars Independent Festival – filmowy czarny koń Katowic

Górny Śląsk, Katowice – jedno z największych i najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, ale czego szuka tam Cinerama z Gdańska? Filmowych pasjonatów, oczywiście! W dobie rozwiniętej technologii i mediów społecznościowych nietrudno o nawiązywanie takich kontaktów pomimo 522 km odległości. Połączyła nas miłość do filmu i ciekawość zjawisk wokół niego zachodzących.

Na straży kultury

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2011 roku, a w przyszłym roku będzie miała miejsce już 6. Organizatorem jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice. Czemu ta inicjatywa zawdzięcza coroczną uwagę środowiska filmowego i zainteresowanie coraz większej rzeszy ludzi? Ars Independent to nie tylko filmy, ale też animacja, gry i muzyka – każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Podczas trwania festiwalu uczestnicy mają możliwość spotkania z twórcami, obejrzenia filmów, pójścia na koncert czy wystawę. Dodatkowym atutem jest też to, że wszystkie te atrakcje mają miejsce w różnych ciekawych, klimatycznych miejscach miasta, co pozwala uczestnikom odkryć nie tylko kulturę, ale także Katowice, niesłusznie kojarzone tylko z przemysłem. Podczas festiwalu można nawiązać też wiele znajomości i doprowadzić do wymiany kulturowej, ponieważ jest to impreza międzynarodowa.

Ars Independent Festival

Ars Independent docenia najwybitniejszych

Od pięciu lat na Ars Independent przyznaje się statuetki w następujących kategoriach:

  • Czarny Koń – za najlepszy film fabularny długometrażowy,
  • Czarny Koń Animacji – za najlepszą krótkometrażową animację,
  • Czarny Koń Gier Wideo – za najlepszą nową grę wideo.

Poza tym przyznawane są także Podkowa Młodych i Podkowa Publiczności.

Skład jury nigdy nie jest przypadkowy, co roku to fachowcy z danej dziedziny przyznają nagrody. W zeszłym roku w kategorii film byli to reżyserzy: Łukasz Barczyk i Amélie van Elmbt (Belgia) oraz członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych i Federacji Krytyków Filmowych – Łukasz Maciejewski. Najlepszą animację wybrali: Anna Ida Orosz (Węgry) – doktorantka Instytutu Teorii Sztuki i Mediów na ELTE, Paweł Dębski – reżyser, scenarzysta, montażysta i autor zdjęć oraz Ewa Borysewicz – rysowniczka, scenarzystka i reżyserka filmów animowanych. Czarnego Konia Gier Wideo przyznali: Jakub Dvorský (Czechy) – założyciel Amanita Design, Magdalena Cielecka – producentka gier w katowickim studiu Artifex Mundi oraz Marzena Falkowska – autorka bloga Altergranie. Natomiast w jury Młodych zasiedli: Mateusz Górniak, Justyna Koziarz i Weronika Grygorcewicz z redakcji Cineramy, studiująca wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej na pierwszym roku na Uniwersytecie Gdańskim.

Ars Independent Festival

Warto!

Kolejna edycja festiwalu odbędzie się od 20 do 25 września 2016 r. Zachęcamy wszystkich do wybrania się do Katowic. Dbajmy o kulturę, przyczyniajmy się do jej popularyzacji, bądźmy częścią czegoś wartościowego, a tym niewątpliwie jest Ars Independent Festiwal. Poszerzajmy horyzonty i po prostu bawmy się w doborowym towarzystwie. Redakcja Cineramy już zarezerwowała sobie czas i nie może doczekać się podróży na drugi koniec Polski, by stać się częścią katowickiej inicjatywy.

Tomasz Szewczyk

Udostępnij przez: