Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy to niezwykła komedia Janusz Majewskiego pokazująca powojenne losy polskich muzyków jazzowych. Główny bohater Fabian (Maciej Stuhr), brat szanowanej dentystki (Sonia Bohosiewicz), wraca na stałe do rodzinnego miasta z Anglii. Z jego inicjatywy powstaje Big Band, który dzięki zapałowi muzyków i niecodziennej akceptacji ze strony władz, zaczyna rozwijać swoją działalność.

Oprócz genialnego humoru, wprowadzonego dzięki kreacjom takich aktorów jak Wojciech Pszoniak (nagrodzony za najlepszą rolę drugoplanową męską ), Anna Dymna, Marian Opania czy Adam Ferency w filmie odnajdziemy sporą dawkę dobrej muzyki, za którą odpowiedzialni byli Wojciech Karolak oraz Wojciech Mazolewski. Odgrywane na ekranie standardy jazzowe w połączeniu z scenografią oddającą polskie lata 50. XX stulecia, tworzą mieszankę która przyprawia o lekki dreszczyk. Na tle przedstawionych wydarzeń rozwijają się dwa wątki: historia miłosna głównego bohatera i uwodzicielskiej Modesty Nowak (Natalia Rybicka) oraz w tajemniczy sposób poprowadzony motyw szpiegowski.

Pomimo całego humorystycznego wydźwięku, film nie pozwala zapomnieć o regułach panujących w komunistycznym systemie władzy, który można było starać się zwalczać, akceptować albo mu się poddać. Interesujące jest to, że system oddziaływał na filmowych muzyków nawet wtedy gdy nie byli tego do końca świadomi. W ostatecznym rozrachunku to siła przyjaźni bohaterów i wspólna pasja do muzyki jest tym, co pozwala odnaleźć się w skomplikowanym świecie. Nie bez powodu statuetka Srebrnych Lwów trafiła w ręce Janusza Majewskiego, a słodko-gorzcy Excentrycy pozwolili nam wejść na „The Sunny Side of The Street”.

Iga Bielińska

Udostępnij przez: